Логотип

Чорноморська міська територіальна громада

Одеська область, Одеський район

12/05/2026 6

Проєкт рішення виконавчого комітету від 12.05.2026 № б/н «Про затвердження висновку щодо недоцільності надання дозволу на зняття з реєстрації місця проживання малолітніх ---, --- року народження, ---, --- року народження»

Відповідно до ст. 19 Сімейного кодексу України, Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», постанови Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», відповідно до ухвали Чорноморського міського суду Одеської області від 26 лютого 2026 року по справі № ---, враховуючи рішення комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області від 22 квітня 2026 року (протокол № 4), керуючись              ст. 52, ч. 6 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,              

 

виконавчий комітет Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області вирішив:

 

        1. Затвердити висновок щодо недоцільності надання дозволу на зняття з реєстрації місця проживання малолітніх ---, --- року народження, ---, --- року народження, без згоди батька, --- (додається).

        2. Доручити службі у справах дітей виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (Ольга Лісіцина) виступати представником органу опіки та піклування у засіданнях суду по даній справі.

 

Секретар міської ради                                                                                Олена ШОЛАР

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішення виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області

від____________№_____

 

ВИСНОВОК

виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області

як органу опіки та піклування по справі № ---

 

Про недоцільність надання дозволу на зняття з реєстрації місця проживання малолітніх ---, --- року народження, ---, --- року народження, без згоди батька, ---

 

В провадженні Чорноморського міського суду Одеської області перебуває цивільна справа № --- за позовом --- до --- про надання дозволу на зняття з реєстрації місця проживання малолітніх ---, --- року народження, ---,  --- року народження, без згоди батька, ---.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, - орган опіки та піклування виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області.

Згідно з пунктом 4 статті 19 Сімейного кодексу України при розгляді судом спорів щодо зняття дитини з реєстрації місця проживання обов’язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.

При розгляді позовної заяви --- до --- про надання дозволу на зняття з реєстрації місця проживання малолітніх ---, --- року народження, ---, --- року народження, без згоди батька, ---, та матеріалів служби у справах дітей Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області встановлено наступне.

--- з --- перебували у шлюбі з 21 травня 2016 року по 05 грудня 2024 року, від якого мають двох малолітніх дітей ---, --- року народження, ---, --- року народження.

З 2022 року, після фактичного припинення відносин між подружжям, діти залишились проживати в сім’ї матері та перебувають на її утриманні.

Малолітні ---, --- року народження, ---, --- року народження, зареєстровані разом з матір’ю, ---, за адресою: вулиця ---, будинок № ---, квартира № ---, місто Чорноморськ Одеського району Одеської області, в квартирі, що належить матері на праві власності згідно із свідоцтвом про право на спадщину за законом від 16 серпня 2024 року.

--- в позовній заяві зазначила, що зняття з реєстрації місця проживання малолітніх дітей ---, --- року народження, ---, --- року народження, необхідно для отримання можливості продажу квартири для подальшого придбання іншого житла. Батько дітей, ---, в житті дітей ніякої участі не приймає, на зв'язок не виходить. За її словами, він виїхав за межі України, та його місце перебування їй невідомо.

За інформацією Чорноморського відділу державної виконавчої служби в Одеському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції      (м. Одеса) станом на 30 квітня 2025 року заборгованість по аліментах боржника, ---, становить 101659,95 грн.

18 листопада 2024 року --- вже зверталась із позовом до Чорноморського міського суду Одеської області про надання дозволу на зняття з реєстрації місця проживання малолітніх ---, --- року народження, ---, --- року народження, без згоди батька, ---.

Заочним рішенням Чорноморського міського суду Одеської області від --- року по справі --- --- в задоволенні позовних вимог про надання дозволу на зняття з реєстрації місця проживання малолітніх ---, --- року народження, ---, --- року народження, без згоди батька, ---, відмовлено повністю.

--- зазначила, що у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України вона з дітьми виїхали за кордон, перебувають вони у Нідерландах, де отримали статус біженця та мають намір залишитись там на постійне місце проживання. У зв’язку з цим виникла необхідність у продажу квартири, яка належить їй на праві власності згідно із свідоцтвом про право на спадщину за законом за адресою: вулиця ---, будинок № ---, квартира № ---, місто Чорноморськ Одеського району Одеської області, для подальшого придбання житла у Нідерландах .

Питання про надання дозволу на зняття з реєстрації місця проживання малолітніх ---, --- року народження, ---,            --- року народження, без згоди батька, ---, розглядалось на засіданні Комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області 22 квітня 2026 року.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей» держава охороняє і захищає права та інтереси дітей під час вчинення правочинів щодо нерухомого майна.

Відповідно до статті 3 Конвенції ООН «Про права дитини» в усіх діях щодо дітей незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Відповідно до статті 18 Закону України «Про охорону дитинства» діти - члени сім’ї наймача або власника жилого приміщення - мають право користуватися займаним приміщенням нарівні з власником або наймачем.

Органи опіки та піклування зобов’язані здійснювати контроль за додержанням батьками або особами, які їх замінюють, майнових та житлових прав дітей при відчуженні жилих приміщень та купівлі нового житла.

У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» від 07 лютого 2022 року № 265 місце проживання дитини віком до 14 років може бути задекларовано за адресою місця проживання одного з батьків або інших законних представників, зокрема одночасно із зняттям з попереднього задекларованого/зареєстрованого місця проживання, за декларацією, поданою одним з її батьків або інших законних представників, за згодою іншого з батьків або законних представників дитини.

Подання заяви про реєстрацію місця проживання (перебування) особи віком до 14 років здійснюється одним з її батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників.

Відповідно до частини 2 статті 29 Цивільного кодексу України фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Враховуючи положення Закону України «Про основи соціального захисту бездомних громадян і безпритульних дітей», Сімейного Кодексу України та Закону України «Про охорону дитинства», можна зробити висновок, що чинне законодавство України вимагає здійснення контролю за збереженням житлових та майнових прав дітей, забороняє зменшення житлової площі або погіршення умов проживання дітей. Кожній дитині гарантується захист гідності та найкраще забезпечення її інтересів.

Відповідно до преамбули Закону України «Про охорону дитинства» охорона дитинства в Україні визначається як загальнонаціональний пріоритет, що має важливе значення для забезпечення національної безпеки України, ефективності внутрішньої політики держави, і з метою забезпечення реалізації прав дитини на життя, охорону здоров’я, освіту, соціальний захист, всебічний розвиток та виховання в сімейному оточенні встановлює основні засади державної політики у цій сфері, що ґрунтуються на забезпеченні найкращих інтересів дитини.

Мати, ---, не надала документів, які підтверджують збереження права дітей на володіння або користування майном при вчиненні правочину, тому надання дозволу на зняття з реєстрації місця проживання малолітніх ---, --- року народження, ---, --- року народження, без згоди батька, ---, суперечить правам та інтересам дітей, звужує обсяг існуючих майнових прав дітей, порушує охоронювані законом інтереси дітей, зменшує або обмежує права та інтереси дітей щодо жилого приміщення, порушує гарантії збереження права дітей на житло.

На підставі викладеного, керуючись п. п. 4, 5 ст. 19 Сімейного кодексу України, враховуючи рішення Комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області від 22 квітня 2026 року, виконавчий комітет Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області як орган опіки та піклування вважає недоцільним надання дозволу на зняття з реєстрації місця проживання малолітніх ---, --- року народження, ---, --- року народження, без згоди батька, ---.

 

Начальник служби у справах дітей                                               Ольга ЛІСІЦИНА


Прикріплені файли: