16/06/2026 4
Проєкт рішення виконавчого комітету від 16.06.2026 № б/н «Про затвердження висновку щодо позбавлення батьківських прав ---»
Відповідно до ст. 19 Сімейного кодексу України, Закону України «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», постанови Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 року № 866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», відповідно до ухвали Чорноморського міського суду Одеської області від 17 травня 2026 року по справі № ---, враховуючи рішення комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області від 20 травня 2026 року, керуючись ст. 52, ч. 6 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»,
виконавчий комітет Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області вирішив:
1. Затвердити висновок про позбавлення батьківських прав ---щодо неповнолітньої ---, --- року народження, малолітніх ---, --- року народження, ---, --- року народження, ---, --- року народження (додається).
2. Доручити службі у справах дітей Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (Ольга Лісіцина) виступати представником органу опіки та піклування у засіданнях суду по даній справі.
Секретар міської ради Олена ШОЛАР
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області
від____________№_____
ВИСНОВОК
виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області
як органу опіки та піклування по справі № ---
Про доцільність позбавлення батьківських прав --- щодо неповнолітньої
---, --- року народженя, малолітніх ---, --- року народження, ---, --- року народження, ---, --- року народження
В провадженні Чорноморського міського суду Одеської області перебуває цивільна справа № --- за позовом виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області про позбавлення батьківських прав --- щодо її дітей: неповнолітньої ---, --- року народження, та малолітніх ---, --- року народження, ---, --- року народження, ---, --- року народження.
Пунктом 4 статті 19 Сімейного кодексу України передбачено, що при розгляді судом спорів щодо позбавлення та поновлення батьківських прав обов’язковою є участь органу опіки та піклування, який подає суду письмовий висновок щодо розв’язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, що стосуються справи.
При розгляді позовної заяви виконавчого комітету Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області та матеріалів служби у справах дітей встановлено наступне.
--- є матір’ю неповнолітньої ---, --- року народження, та малолітніх ---, --- року народження, ---, --- року народження, ---, --- року народження.
Відомості про батьків дітей (---, --- та ---) після їх народження були внесені до актових записів про народження відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України зі слів матері. У подальшому --- разом із громадянами іноземних держав ---, ---, ---, --- здійснила реєстрацію визнання батьківства щодо дітей.
Разом з тим, зазначені особи фактично участі у житті, вихованні та утриманні дітей не брали. Рішенням Іллічівського міського суду Одеської області від 11 листопада 2021 року у справі № --- вони були позбавлені батьківських прав щодо дітей.
З 2017 року діти - ---, ---, --- та --- - перебувають на обліку служби у справах дітей як такі, що опинилися у складних життєвих обставинах.
--- та її діти зареєстровані за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. ---, буд. ---, кв. ---. Останнім відомим місцем проживання сім'ї була адреса: м. Чорноморськ, вул. ---, буд. ---, кв. ---.
Разом з тим встановлено, що --- не має постійного місця проживання. Сім'я проживає в орендованих житлових приміщеннях або у знайомих, постійно змінюючи місце проживання. --- приховує від спеціалістів служби у справах дітей своє фактичне місце проживання, не відповідає на телефонні дзвінки, не реагує на запрошення до служби та ухиляється від взаємодії з органами, уповноваженими здійснювати захист прав дітей.
Під час проведення обстежень умов проживання сім'ї встановлено, що житлово-побутові умови є незадовільними. У помешканні панує антисанітарія, безлад та бруд, відсутня достатня кількість продуктів харчування для забезпечення належних потреб дітей. Діти не забезпечені окремими місцями для сну, відпочинку та навчання.
--- не приділяла належної уваги вихованню, навчанню, утриманню та лікуванню дітей. Мати часто залишала дітей без нагляду, замикаючи їх самих удома, не дбала про їх належне утримання та забезпечення харчуванням. --- веде асоціальний спосіб життя, ніде не працює, зловживає алкогольними напоями та наркотичними речовинами.
Спеціалістами служби у справах дітей з --- проводилися постійні профілактичні бесіди щодо необхідності зміни способу життя та належного виконання батьківських обов’язків. Мати неодноразово попереджалася про наслідки невиконання батьківських обов’язків. Питання про неналежне виконання нею батьківських обов’язків неодноразово розглядалося на засіданнях комісії з питань захисту прав дитини, проте --- свого ставлення до дітей не змінила. Незважаючи на те, що питання про позбавлення її батьківських прав вже порушувалося у 2020 році, жінка не зробила відповідних висновків.
За інформацією Відділу поліції № 1 ОРУП № 2 ГУНП в Одеській області, протягом 2025–2026 років відносно --- складено 10 адміністративних протоколів за ст. 184 КУпАП (невиконання батьками обов’язків щодо виховання дітей). Також вона притягувалася до адміністративної відповідальності за правопорушення, пов’язані із вживанням алкогольних напоїв та наркотичних засобів.
Мати систематично залишала дітей у небезпеці. Так, 27 вересня 2019 року малолітні --- та --- були виявлені на вулиці у нічний час без належного нагляду дорослих, тоді як мати перебувала в іншому населеному пункті.
09 червня 2020 року --- залишила дітей сторонній особі та вибула з місця проживання. У зв’язку з цим діти фактично були позбавлені батьківського піклування.
У серпні 2020 року, після чергового зникнення матері, діти були влаштовані до Центру соціально-психологічної реабілітації дітей.
--- також порушила право дітей на охорону здоров’я. За інформацією КНП «Чорноморський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області , вона не уклала декларацію з лікарем, який надає первинну медичну допомогу дітям, у зв’язку з чим діти були позбавлені можливості своєчасно отримувати належну медичну допомогу та профілактичні щеплення відповідно до віку.
Окрім цього, мати не виконала обов’язку щодо документування старшої дитини. Після досягнення неповнолітньою --- 14-річного віку --- не вжила заходів щодо оформлення їй паспорта громадянина України.
Факти неналежного виконання матір’ю батьківських обов’язків підтверджуються інформацією Чорноморського економіко-правового ліцею № 1, відповідно до якої ---звернулася щодо влаштування дітей до закладу освіти лише після неодноразових звернень та проведення профілактичної роботи спеціалістами служби у справах дітей.
Відповідно до інформації Комунальної установи «Центр соціальних служб Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області» (вих. № Внутр-3408-2026 від 23 березня 2026 року), у сім’ї встановлено наявність реальної та тривалої загрози життю, здоров’ю та належному розвитку дітей. --- повністю ухилялася від отримання соціальних послуг, категорично відмовлялася від взаємодії із соціальними службами, систематично ігнорувала заплановані зустрічі та не реагувала на виїзди фахівців за місцем проживання, не допускаючи їх до житла.
Особливе занепокоєння викликав психоемоційний стан неповнолітньої ---, яка категорично відмовлялася проживати з матір’ю у зв’язку з імовірним вживанням --- наркотичних речовин. На тлі тривалої психотравмуючої ситуації в сім’ї у дитини були виявлені ознаки самоушкоджувальної поведінки.
--- відмовлялася від отримання соціальних послуг, систематично не виконувала рекомендації фахівців, не допускала працівників соціальних служб до місця проживання та уникала будь-якої взаємодії з ними.
Малолітні --- та --- тривалий час перебували без належного догляду дорослих, були змушені самостійно шукати їжу та просити її у сторонніх осіб.
Враховуючи безпосередню загрозу життю та здоров’ю дітей, рішенням служби у справах дітей Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області від 24 березня 2026 року № 1 неповнолітню --- та малолітніх --- і --- було негайно відібрано від матері.
За інформацією Центру соціально-психологічної реабілітації дітей служби у справах дітей Березівської районної державної адміністрації Одеської області (вих. № 39 від 27 травня 2026 року), діти перебувають у закладі з 10 квітня 2026 року на повному державному забезпеченні.
За весь час перебування дітей у закладі --- жодного разу їх не відвідувала. Зі старшою донькою, ---, телефоном не спілкується. Неповнолітня --- висловила стійке бажання щодо позбавлення матері батьківських прав та виявила бажання проживати з іншими родичами.
Щодо малолітнього --- встановлено, що він проживає разом із батьком, ---. --- самоусунулася від його виховання та утримання, не надає матеріальної допомоги, не бере участі у його вихованні та не підтримує з дитиною належних стосунків.
Наведені факти свідчать про свідоме, винне та тривале ухилення --- від виконання батьківських обов’язків щодо виховання, утримання, навчання, лікування та забезпечення належних умов життя своїх дітей: неповнолітньої ---, --- року народження, та малолітніх ---, --- року народження, ---, --- року народження, ---, --- року народження.
--- повністю самоусунулася від виконання батьківських обов’язків, не піклується про фізичний, духовний та моральний розвиток дітей, не забезпечує належного харчування, медичного догляду та лікування, не створює належних умов для навчання та виховання дітей, не забезпечила своєчасне оформлення паспорта громадянина України неповнолітній дитині після досягнення нею чотирнадцятирічного віку, що негативно впливає на розвиток дітей та суперечить їх найкращим інтересам.
Своєю поведінкою --- систематично порушує права та законні інтереси дітей, а її ставлення до виконання батьківських обов’язків свідчить про повне нехтування потребами дітей та створює загрозу їхньому життю, здоров’ю і належному розвитку.
Питання про доцільність позбавлення --- батьківських прав щодо неповнолітньої --- та малолітніх ---, --- і --- розглянуто на засіданні комісії з питань захисту прав при виконавчому комітеті Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області дитини 20 травня 2026 року.
Відповідно до статті 3 Конвенції ООН про права дитини, статей 19, 150, 164 Сімейного кодексу України, Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року та враховуючи рішення комісії з питань захисту прав дитини, виконавчий комітет Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області як орган опіки та піклування вважає доцільним позбавити --- батьківських прав щодо неповнолітньої ---, --- року народження, та малолітніх ---, --- року народження, ---, --- року народження, ---, --- року народження.
В.о. начальника служби у справах дітей Інесса МАТЯЩУК
Прикріплені файли:
Поділитись
Дізнайтеся також
Усі рішення