11.12.2024 10:23
Збирання батарейок: спільна відповідальність влади, бізнесу та громадян
Щорічно у світі утворюється мільйони тон використаних батарейок, які, потрапляючи у довкілля, становлять загрозу для природи та здоров’я людей. Одна пальчикова батарейка здатна забруднити до 20 квадратних метрів ґрунту важкими металами, які потрапляють у ґрунтові води, накопичуються у рослинах, тваринах і врешті — у нашому організмі. Саме тому організоване збирання батарейок є не лише екологічним викликом, а й тестом на суспільну відповідальність влади, бізнесу та кожного мешканця.
Органи державної та місцевої влади відіграють ключову роль у створенні системи збирання батарейок. Це стосується розробки законодавчої бази, яка на сьогодні має відповідати стандартам ЄС: розроблення нормативно-правових актів, які регулюють питання збирання, перевезення та видалення цих відходів, створення інфраструктури: встановлення спеціальних контейнерів у громадських місцях (школи, лікарні, адміністративні будівлі, супермаркети), проведення інформаційних кампанії: організація освітніх заходів, лекцій, конкурсів та медійних проєктів для підвищення екологічної свідомості населення, налагодження партнерства з бізнесом: де влада виступає посередником між бізнесом і громадою, допомагаючи створювати прозорі механізми фінансування збору та переробки батарейок.
У м. Чорноморську з 2021 року функціонує система збору небезпечних відходів. Кожний мешканець міста може найти для себе зручне місце та залишити відпрацьовані батарейки та фармацевтичні засоби. 10 спеціалізованих контейнерів помаранчевого коліру встановлені в бюджетних установах міста (перелік дивись нижче). Спеціалізованим підприємством ТОВ «Укрекопром» небезпечні відходи збираються та передаються на переробку, в результаті якої нейтралізується електроліт, батарейки проходять хімічну, фізичну та термічну обробку, після чого основна частина відпрацьованого акумулятора використовується повторно.
Так, на початку грудня 2024 року, ТОВ «Укрекопром» було передано 400 кг батарейок та 12 кг фармацевтичних засобів, які були зібрані мешканцями міста протягом 2022 -2024 років.
Успіх будь-якої екологічної ініціативи залежить від рівня залученості громади. Кожен мешканець може зробити свій внесок, шляхом:
- участі у сортуванні - збирання батарейок вдома і здача їх у спеціальні контейнери,
- просвіті близьких - інформування родичів, друзів та колег про шкоду батарейок і важливість їх правильної утилізації,
- участі у громадських заходах - підтримка еко-акцій, організованих владою, бізнесом чи громадськими організаціями.
Збирання батарейок — це не лише спосіб захистити природу, а й можливість об’єднати суспільство навколо спільної мети. Лише разом ми можемо зробити довкілля безпечним для наступних поколінь.
Перелік установ,
де можна залишити відпрацьовані батарейки та фармацевтичні засоби
м. Чорноморськ:
- просп. Миру,33 – будівля виконавчого комітету Чорноморської міської ради,
- вул. Захисників України, 1 (вул. Травня,1) – заклад охорони здоров’я (доросла та дитяча поліклініка),
- вул. Захисників України, 9А (вул. Травня,9А) - Чорноморський ліцей № 4,
- просп. Миру,43А - Чорноморський ліцей № 7,
- просп. Миру,24С – Центр позашкільної освіти.
с. Олександрівка:
вул. Центральна, 58 – Олександрівська селищна адміністрація,
вул. Перемоги, 64 – заклад охорони здоров’я.
с. Малодолинське:
вул. Миру,17 - Малодолинська сільська адміністрація.
с.Бурлача Балка:
вул. Інститутська, 22 – Бурлачобалківська сільська адміністрація.