16.12.2024 08:51
Лаванда — це не лише запашна олія
Лаванда є пріоритетною ефіроолійною культурою в Україні. Декоративні рослини використовують для оформлення вулиць, площ, скверів, культурно-побутових інтер’єрів, адміністративно-промислових та інших приміщень, озеленення виробничих територій як зовні, так і зсередини. Популярною культурою в озелененні парків міста Чорноморськ в останні роки стала лаванда. Лаванда — рослина зі сріблястими вузькими листочками і волотистими суцвіттями пурпурово-бузкової гами, але є й сорти з білими квітами. Головна перевага рослини — аромат, такий приємний і цілющий, адже в ароматерапії лаванду використовують для лікування нервової системи, зниження стресів. Вирощування лаванди в саду — захопливе заняття, але успіх гарантований тільки за умови догляду. Лаванду вузьколисту або англійську можна вирощувати у відкритому ґрунті в будь-яких областях, адже рослина адаптована до досить холодних зим. Зимостійкість цього виду коливається від -29 С до -35 С.Фахівці КП «Зеленгосп» радять для посадки лаванди вибрати ділянку, що розташована на узвишші. Ділянка не повинна бути занадто вологою, інакше рослина загине від зайвої вологості. Рослину слід краще вирощувати на добре освітлених ділянках, захищених від вітру. Також слід обирати для лаванди слаболужний ґрунт. Річ у тім, що лаванда зовсім не витримує кислого ґрунту. За необхідності рекомендується провести розкислення ґрунту, додавши в нього доломітове борошно або вапно. Для посадки викопують окремі лунки, між рослинами слід залишати вільне місце, адже багаторічна рослина з часом сильно розростається. Після посадки ґрунт навколо рослини злегка притискають, формуючи чашу від країв лунки до стебла — так зручніше поливати рослину. Працівник теплиці господарства радить мульчувати землю навколо лаванди соломою. Зверніть увагу на те, що не варто використовувати кору у якості мульчі, оскільки вона підкислює ґрунт.
Фахівці Держпродспживслужби в Одеській області надалі рекомендації, щодо виявленя та боротби з хворобами та шкідниками, що погіршують продуктивність і декоративність рослин, викликаючи передчасне всихання та осипання листків, виникнення на них нальоту, некротичних плям та мозаїчного забарвлення, деформацію квіток і суцвіть, не властиве сорту забарвлення пелюсток, що призводить майже завжди до повної загибелі рослин. Досі лаванда була новою рослиною для «материкової» України, тож різні шкідники до неї ще не добралися. Але це, звичайно, питання часу, сучасний стан вивченності цього питання показує, що рослини лаванди уражуються інфекційними агентами різної етіології: грибної, мікоплазменної, вірусної. Віруси зумовлюють у рослин лаванди патологічні зміни: жовтяниці, скручування верхівок пагонів, виродження, всихання кущів Наслідком таких патологій є зниження урожайності цієї культури. Відмічено в місті ураження лаванди септоріозом (плямистістю). Вони відстають в рості, передчасно скидають листя, що призводить до зниження урожаю, а також вмісту і якості ефірної олії. Кореневі гнилі зустрічаються на лаванді повсюдно . Збудниками кореневих гнилей лаванди є гриби родів Fusarium, Pythium, Phytophthora, Armillaria . Значних економічних збитків розсадництву лаванди завдає гриб Fusarium oxysporum Schlecht (клас Fungi imperfecti) – збудник фузаріозної гнилі, що уражує живці та саджанці. Придбав розсаду, за межами розсадників, на ринках уважно придивляйтесь до кореневої системи. Звичайно збудник грибної хвороби виявляється одночасно з галовими нематодами Meloidogyne hapla Chitwood і Meloidogyne arenaria (Neal). Нематоди утворюють на коренях гали від 0,5 до 3-5 мм, які ускладнюють рух води і надходження поживних речовин в рослину. Уражені рослини відстають в рості, в’януть, у них розвивається хлороз, відмирають корені, що сприяє проникненню грибів роду Fusarium в тканини рослин-господарів . Ураження кореневої системи лаванди галовою нематодою досягає 80-100 %, а основним джерелом інфекції на плантаціях є заражені саджанці. З хвороб лаванда може вражатися сірою гниллю (Botrytis cinerea), Уражені сірою гниллю частини рослини слід видаляти і спалювати.
З садових шкідників піддається засилля пенніц (Philaenus spumarius).
Пенницi люблять відкладати личинки на кущах лаванди, для захисту своїх личинок від хижаків вони покривають їх шаром піни, який зовні нагадує слину. Це, безумовно, псує загальний вигляд рослини, хоча не приносить йому ніякої шкоди. Краплі білої піни можна змити з рослини струменем води. Французьку і зубчасту лаванду може об'їдати райдужний жук (Chrysolina americana), якого слід з рослин збирати вручну.
Поділитись
Дізнайтеся також
Усі новини