18.12.2023 13:33
Підписано закон про розвиток електромобілів: що він передбачає
В Законі України від 24.02.2023 року № 2956-IX викладено визначення 🚗 електричних транспортних засобів, полегшено доступ до електричної інфраструктури для електрозарядних станцій, а також визначено строки переходу громадського транспорту на екологічно чисті види енергії.
В цьому Законі розвиток електромобілів та інфраструктури станцій зарядки електромобілів визнається пріоритетом формування державної політики у сфері автомобільного транспорту.
Держава заклала декілька фінансових стимулів та ініціатив, які нададуть додатковий поштовх розвитку зарядної інфраструктури. Зокрема, змінено вимоги щодо виділення земельних ділянок під встановлення електрозарядних станцій та встановлено пільговий період для приєднання до ⚡ електромереж до 1 січня 2025 року. Також до кінця 2024 року діятиме спрощена система підключення зарядних станцій до електромереж та скасовано оплату за потужність при приєднанні. Це надасть можливість у майбутньому закуповувати для потреб використання у державному секторі більше електромобілів.
Крім того, законодавчо дозволено встановлення зарядних терміналів ОСББ на прибудинковій території та/або у місцях загального користування. Технічна документація на нові багатоквартирні будинки повинна передбачати щонайменше 50% місць для стоянки та зберігання електромобілів.
В Законі передбачається поступовий перехід від використання дизельних автобусів до використання автобусів з нульовим рівнем викидів забруднюючих речовин, а саме електробусів або автобусів на водневих паливних елементах.
У сфері громадського транспорту передбачено, що у населених пунктах із загальною чисельністю понад 250 тисяч осіб, частка електричних автобусів на міських маршрутах станом на 1 січня 2030 року має становити не менше 25%, а станом на 1 січня 2033 року – не менше 50%. Всі населені пункти мають повністю перейти на електроавтобуси станом на 1 січня 2036 року.
Щодо закупівлі громадського транспорту, то у містах з населенням понад 250 тисяч осіб з 1 січня 2028 року заборонено здійснювати закупівлю у сфері громадського транспорту понад 50 відсотків автобусів з ДВЗ протягом календарного року, а з 1 січня 2030 року заборонено здійснювати закупівлю у сфері громадського транспорту автобусів з ДЗВ у всіх містах та населених пунктах.
Цей «зелений» перехід запланований до 2036 року, коли пропонується повністю заборонити використання автобусів з ДВЗ в українських містах.