04.04.2025 08:19
ІІІ регіональна конференція "Одеса. Культура без бар'єрів"

3 квітня у Міжнародному культурному центрі UNION, відбулась ІІІ регіональна конференція "Одеса. Культура без бар'єрів" (Odesa. Culture without barriers), до Всесвітнього Дня поширення інформації про аутизм (World Autism Awareness Day)
Організатори: Департамент міжнародного співробітництва, культури та маркетингу Одеської міської ради, Державний науково-методичний центр змісту культурно-мистецької освіти, Одеський обласний навчально-методичний центр закладів культури і мистецтв, Одеська школа мистецтв № 8.
2025 рік визначений як рік БЕЗБАР’ЄРНОГО ПРОСТОРУ та впроваджує інклюзивні рішення. Щороку 2 квітня відзначають Всесвітній день поширення інформації про проблеми аутизму (World Autism Awareness Day). Цей День покликаний звернути увагу суспільства на проблеми людей з аутизмом і на важливість ранньої діагностики цього захворювання. Адже чисельність дітей, які страждають аутизмом, висока і збільшується з кожним роком у всіх регіонах світу, має величезні наслідки для дітей, їх сімей і суспільства.
В умовах війни щороку кількість таких особливих дітей стає все більшою. Це талановиті діти, особливо чутливі до цього світу, і вони потребують уваги, допомоги і захисту. Безбар’єрність - це не лише пандуси та доступне міське середовище. Безбар’єрність - це доступність усіх послуг, усіх можливостей для кожної людини у кожному куточку нашої країни.
- 2025 рік оголошено в Одесі роком безбар'єрності, - сказав Директор Департаменту міжнародного співробітництва, культури та маркетингу Одеської міської ради Іван Ліптуга. - До цього питання має бути комплексний підхід. Тому на конференції зібралися представники культурних закладів Одеської області, щоб поділитися досвідом та виробити шляхи подальшої роботи.
Існує багато способів, як можна допомогти людям із розладами аутистичного спектру (РАС), адаптуватися до викликів та проблем, пов’язаних із їхнім станом. Найголовніше завдання – допомогти навчитися жити в соціумі, спілкуватися в сучасному світі, висловлювати свої бажання та почуття.
Мета проведення конференції - створення безбар’єрного простору в сфері культури, ознайомлення з сучасними методиками корекції розвитку та навчання дітей з розладами аутистичного спектру, обмін професійним досвідом та сприяння розвитку інклюзивних ініціатив в сфері культури та мистецтва у місті Одесі та Одеської області, обговорення проблем та пошук відповідей на численні запитання щодо спілкування з дітьми з особливими потребами та організація їх навчання.
Під час проведення конференції було обговорорювались наступні проблеми:
🔹 розуміння принципів безбар’єрності за напрямами: фізична, інформаційна, цифрова, суспільна, освітня та економічна;
🔹 обізнаність та популяризація культури безбар’єрності в суспільстві;
🔹 забезпечення доступності культурних послуг для людей з інвалідністю;
🔹 здатність сприяння соціальній інклюзії;
🔹 перспективи розвитку дітей та молоді з особливими потребами в освітньому мистецькому середовищі;
🔹 впровадження практик (навчальних програм індивідуального розвитку) мистецької освіти для дітей з ООП;
🔹 організаційно-методична діяльність закладів культури та бібліотечних систем;
🔹 соціалізація та соціально-трудова адаптація молоді з ментальною інвалідністю;
🔹 безбар’єрна мистецька освіта – платформа для всіх сторін, зацікавлених у вирішенні проблем дітей з особливими потребами;
🔹 ефективність культурно-інформаційних заходів щодо створення безперешкодного середовища для всіх груп населення;
🔹 обговорення практик впровадження безбар’єрності в закладах культури;
🔹 підтримка ментального здоров’я дітей, молоді та дорослих під час війни.
Спікерами конференції виступили представники Одеської міської ради, Державного науково-методичного центру змісту культурно-мистецької освіти, закладів культури, викладачі мистецьких шкіл та наукові працівники бібліотечних систем м. Одеси та Одеської області, представники громадськості.
В якості спікерів даної конференції був передбачений виступ працівників закладів культури м. Чорноморська Одеського району Одеської області:
✔Лещенко Євгенія Григорівна, директорка Централізованої бібліотечної системи м.Чорноморська Одеського району Одеської області. Доповідь «Безбар’єрна бібліотека»,
✔Лобода Максим Юрійович директор, Палац культури м. Чорноморська Одеського району Одеської області. Доповідь «Ефективна реалізація Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» в клубних закладах,
✔Штирбул Світлана Анатоліївна, завідуюча підготовчим відділенням, викладач-методист КЗ «Школа мистецтв ім. Л. Нагаєва м. Чорноморська». Доповідь "Особливості навчання грі на фортепіано дітей із порушенням слуху».
В рамках конференції було проведено виставку керамічних робіт інклюзивної майстерні БО «Важливий кожен».