Чорноморська міська територіальна громада

Одеська область, Одеський район

21.07.2025 16:15

5 помилок тих, хто інвестує в нерухомість, і як їх уникнути у 2025 році

3834b018-c40f-4026-9c28-2e1eee6d3f59.jpg

Інвестиції в нерухомість – це завжди вигідний та перспективний спосіб отримувати високий та стабільний прибуток. Але тут неминуче без ризиків. Тож аби ваші інвестиції приносили очікуваний результат, радимо підійти до цього питання відповідально.

Чому інвестиції в нерухомість залишаються актуальними у 2025 році? Цього року ринок нерухомості, на думку фахівців, відкриває ще більше інвестиційних можливостей. Подорожчання квадратного метра, більша пропозиція новобудов, активність будівництва у західних регіонах, зростання ціни на оренду – ось що чекає на інвесторів цього року.  Проте, щоб отримати від цих можливостей максимальні вигоди, важливо уникнути типових помилок. Саме про них – далі. 

Помилка №1: Відсутність чіткої інвестиційної стратегії.

Не знаєте, куди вкладатися, і не маєте розуміння щодо бажаного прибутку? На цьому етапі ймовірність викинути гроші на вітер – найвища. Щоб цього не сталося, радимо розробити стратегію. 

  • Визначтеся, куди саме хочете інвестувати: у квартиру на старті будівництва чи в готове житло. 
  • Поставте собі запитання, яку суму очікуєте заробити. 
  • Визначтеся з часом, коли б хотіли отримати свої дивіденди. Пропишіть це – цифри мають бути перед очима, а не в голові.

Інвестиції з метою перепродажу чи пасивного доходу. На сьогодні найпоширеніший спосіб інвестиції в нерухомість в Україні – купити квартиру на етапі будівництва за мінімальною ціною та продати її після здачі будинку в експлуатацію вже за ринковою ціною. А це десь плюс 30–40%.

Помилка №2: Ігнорування локації та інфраструктури.

Запам’ятайте – локація вирішує все! Наскільки правильно ви оберете ЖК, буде залежати ваш дохід. Орендарю важливо, аби біля дому було все необхідне – магазини, супермаркети, зупинка громадського транспорту. Сім’ї з дітьми оцінять найважливішим садочок та школу біля дому.

Помилка №3: Недооцінка юридичних ризиків.

Перевірити документи та зібрати інформацію про забудовника – вкрай важливо. Ще на етапі підписання угоди дізнайтеся, чи є у забудовника державна ліцензія, установчі документи, дозвіл на будівництво, проєктна документація, право на земельну ділянку, містобудівні умови та обмеження, будівельний паспорт. Ознайомитися з цими документами ви можете в офісах продажу, або відшукати їх самостійно у відкритих державних реєстрах.

Помилка №4: Нереалістичні очікування щодо прибутковості. Завищені очікування від прибутковості інвестицій завжди призводять до помилкових стратегічних рішень. Ви можете мріяти про нереально високий дохід і швидку окупність, але вже найближчим часом будете неприємно здивовані реальним результатом.  Уникнути й цього ризику можливо, якщо грамотно скласти фінансовий план. Моніторте ціни, аналізуйте ринок, рахуйте інші витрати, такі як ремонт, податки тощо. Також зважайте, що через війну, економічну ситуацію в країні та навіть погоду можуть бути зміщені терміни здачі ЖК. 

Помилка №5: Відсутність плану виходу з інвестиції.

Маючи план «А», у якому ви прописали куди та скільки інвестувати, обов’язково складіть план «Б» – стратегію виходу з проєкту. Вона повинна містити дії, як не втратити всю суму та повернути свої інвестиції назад на випадок, якщо щось піде не за сценарієм. 

  1. Чітко опишіть умови, за яких ви готові вийти з проєкту: бажана сума прибутку, ціна, за яку ви готові продати нерухомість, термін виходу з проєкту.
  2. Подумайте, кому саме ви будете продавати свою нерухомість (рієлтору, партнеру чи покупцю). Яку комісію готові заплатити за послуги посередника.
  3. Опишіть можливі сценарії розвитку подій, якщо зміниться законодавство, впадуть ціни тощо.
  4. Періодично переглядайте стратегію виходу з інвестиції, щоб внести актуальні зміни.

Якщо ви не впевнені, що зможете самостійно скласти план, зверніться за допомогою до фахівців.

Стратегії диверсифікації портфеля. Зменшити ризики для інвестора допомагає диверсифікація портфеля. Простіше кажучи, зберігайте яйця у різних кошиках: інвестуйте не в один, а в декілька проєктів.  Експерти радять інвестувати одночасно в житлову та комерційну нерухомість. Або у вже здані житлові комплекси та новобудови на етапі проєктування. Все залежить від ваших фінансових цілей та очікувань.

Поради від експертів: як не повторити чужих помилок? Ось найпоширеніші:

  1. Прийняття рішення на емоціях. Інвестиції в нерухомість – це справа, що потребує раціонального, виваженого підходу. Як би вам не подобався проєкт, інвестиції – це виключно про цифри, а не картинки.
  2. Це ж квартира під оренду, а не для себе. Якраз так думати – неправильно! Вибираючи житлову нерухомість, ставте себе на місце вашого майбутнього клієнта. Він швидше погодиться на угоду з вами, якщо у квартирі буде зручне планування, просторий відкритий балкон чи тераса, красиві краєвиди з вікна. 
  3. Не передбачати інші витрати. Якщо ви плануєте здавати квартиру в оренду або продати готову з ремонтом, сума ваших інвестицій буде явно більшою. Додайте до початкової суми вкладень витрати на ремонт, меблі, техніку, і ви отримаєте реальну суму вашої інвестиції.
  4. Вірити на словахЗавжди перевіряйте забудовника, з яким плануєте мати справу. Зупиняйте свій вибір тільки на будівельних компаніях з перевіреною репутацією.

Як моніторити ринок і реагувати на зміни. Візьміть за правило постійно аналізувати ринок. Стежте за цінами на нерухомість, новими проєктами. Звертайте увагу на фактори, які в останні роки стимулювали ринок або, навпаки, гальмували його розвиток.  Не зайвим буде періодично консультуватися з фахівцями на предмет експертної оцінки та рекомендацій щодо нових ЖК.  Якщо є компанії, яким ви довіряєте, стежте насамперед за їхньою діяльністю. Щойно вони презентують нові проєкти, ви будете одні з перших, хто встигне скористатися вигідними умовами для інвестування. 

Висновки. Отже, інвестувати в нерухомість – однозначно вигідно. Сучасний ринок пропонує інвесторам найкращі можливості, щоб зберегти кошти від інфляції.