Чорноморська міська територіальна громада

Одеська область, Одеський район

18.09.2023 10:42

Інформація щодо купівлі товарів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння

6507ff71e5344__1.jpg

Перш за все, суб’єкти господарювання в місцях торгівлі зобов’язані забезпечити виконання вимог 📃Закону України «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними» щодо здійснення торгівлі ювелірними виробами, реалізації прав споживачів, визначених 📃Законом України «Про захист прав споживачів», та дотримання 📃Порядку провадження торговельної діяльності та 📃Правил торговельного обслуговування на ринку споживчих товарів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 2006 р. № 833.

Відповідно до 📖Правил торгівлі дорогоцінними металами (крім банківських металів) і дорогоцінним камінням, дорогоцінним камінням органогенного утворення та напівдорогоцінним камінням у сирому та обробленому вигляді і виробами з них, що належать суб’єктам господарювання на праві власності, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 1998 р. № 802 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 25 січня 2017 р. № 41), роздрібна торгівля ювелірними та побутовими виробами з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння (далі – ювелірні вироби) здійснюється через спеціалізовані магазини, спеціалізовані відділи (секції) магазинів з універсальним асортиментом товарів, а також за допомогою засобів дистанційного зв’язку.

Продаж ювелірних виробів у дрібнороздрібній торговельній мережі, на ринках (крім розміщених на них спеціалізованих магазинів, відділів) та з рук ❌забороняється.

☝На що в першу чергу необхідно звернути увагу споживачу при купівлі ювелірних виробів!

По-перше, ювелірні вироби як вітчизняного, так і іноземного виробництва під час продажу повинні мати товарні ярлики.

Товарний ярлик ювелірних виробів передбачає наявність такої інформації: найменування або товарний знак підприємства-виробника, найменування виробу або його шифр, найменування сплаву металу та його проба, маса виробу, номер (розмір) каблучки або браслета, найменування каменю та його маса, а також позначки «виріб був у вжитку» або «б/в» для ювелірних виробів, які були у вжитку.

Крім того, споживач має право на вільний вибір товару, перевірку його якості, безпеки, комплектності, міри, ваги та ціни, демонстрацію безпечного та правильного його використання. На вимогу споживача продавець зобов’язаний надати йому контрольно-вимірювальний прилад, документи про якість, безпеку, ціну товару.

Засоби вимірювальної техніки, що використовуються під час продажу ювелірних виробів, повинні бути у справному стані, мати повірочне тавро та проходити періодичну повірку в установленому законодавством порядку.

Зважування ювелірних виробів із золота та платини здійснюється з точністю не менш як до 0,01 г, срібних виробів – до 0,1 г. Дорогоцінне каміння зважується з точністю не менш як до 0,01 карата.

Обов’язково необхідно звернути увагу на наявність на ювелірному виробі пробірного клейма України. Державне пробірне клеймо – знак установленого єдиного зразка, що засвідчує цінність виробів із дорогоцінних металів.

Торгівля ювелірними виробами без відбитків державного пробірного клейма України забороняється. Суб’єкти господарювання несуть відповідальність згідно із законом за торгівлю на території України ювелірними та побутовими виробами з дорогоцінних металів, які не мають відбитка державного пробірного клейма або мають відбиток підробленого державного пробірного клейма.

Також інформуємо, що відповідно до 📖Постанови Кабінету Міністрів України від 19 березня 1994 р. №172 про реалізацію окремих положень Закону України «Про захист прав споживачів», ювелірні вироби входять до переліку товарів належної якості, що не підлягають обміну. Однак, відповідно до 📖ст. 8 Закону України «Про захист споживачів» у випадку виявлення протягом встановленого гарантійного строку істотних недоліків, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), або фальсифікації товару, підтверджених за необхідності висновком експертизи, споживач у порядку та у строки, встановлені законодавством, і на підставі обов’язкових для сторін правил чи договору має право за своїм вибором вимагати від продавця або виробника:

🔹розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми;

🔹заміни товару на такий самий товар або на аналогічний, з числа наявних у продавця (виробника), товар.

Таким чином, щоб уникнути розчарувань при купівлі високовартісної продукції, рекомендуємо споживачам взяти до уваги вищевикладену інформацію.